ROBOTI U GIMNAZIJI SESVETE

NAŠI GOSTI NAO I PEPPER

U četvrtak, 26. svibnja 2022., u 14 sati u polivalentnoj dvorani Gimnazije Sesvete održat će se susret čovjeka i robota u sklopu projekta Isaac Asimov - znanstvena fantastika ili stvarnost. Roboti Nao i Pepper (japanske proizvodnje) u pratnji gospodina Brune Podvezaneca, pokušat će komunicirati s našim učenicima. Razvoj modernih tehnologija u kojima roboti u ovom stoljeću zauzimaju najvažnije mjesto, promijenit će mnogo toga u svakodnevnom životu ljudi. Zato je vrijeme da sadašnje mlade generacije pripremimo jer će njima roboti biti svakodnevno okruženje i sastavni dio života. Mladima se na zanimljiv način kroz robotiku mogu približiti znanja iz automatike, elektronike, mehanike i informatike (STEM) te poticati njihovu kreativnost i inovativnost.

Robot NAO jedan je od novijih robota namijenjen prije svega djeci, za učenje i komunikaciju s njim. To je programirani čovjekoliki robot koji ima razvijen softver za prepoznavanje lica, ostvaruje očni kontakt i okreće se prema osobi koja mu govori. Govori 19 jezika, a preko laptopa bežično mu se mogu davati dodatne instrukcije.

Humanoidni robot Pepper ima primarnu zadaću uspostavljanje različitih oblika interakcije s ljudima, a najčešće se koristi kao robotski asistent koji pomaže pri informiranju i vođenju gostiju u velikim tvrtkama ili na raznim događajima. Pepper funkcionira na temelju spoja senzora, motora i algoritama, može se kretati u svim smjerovima, a sposoban je i za prirodne kretnje kojima se lakše povezuje s ljudima. To je inteligentni robot koji prepoznaje osobe putem lica i govora, a održava dijalog na 15 svjetskih jezika.

Zato, dođite i vi, postavite robotima pitanja na engleskom jeziku i poslušajte što vam roboti imaju za reći! Vidimo se u četvrtak s NAO i PEPPER!

Pripremila Tatjana Zemljić, prof. savjetnik

objavio: Ruža Jozić   datum: 23. 5. 2022.