Večer matematike

Prvi put od 2013. kada je Hrvatsko matematičko društvo započelo s programom Večeri matematike, učenici Gimnazije Sesvete imali su priliku pridružiti se nacionalnom projektu. Od 17 do 19 sati 7. prosinca 2017. u našoj školi bilo je moguće pronaći matematiku u svakom kutku. Radilo se o nacionalnom projektu s ciljem popularizacije matematike među učenicima svih uzrasta. Glavna ideja projekta pokazivanje je zabavne strane matematike koju svakodnevno koristimo kroz zabavne aktivnosti.

U našoj školi provedeno je pet radionica. Uvjerljivo najpopularnija među učenicima bila je CSI Math u kojoj je zadatak dao šef policije, a učenici-detektivi tražili su počinitelja pomoću matamatičkih računa. Na radionicama Film i Ajnc te Film i Crni Petar učenici su gledali filim i natjecali se u kartaškim igrama. Radionica pod nazivom Putovnica tražila je od učenika da odrede kako će najbolje iskoristiti novac na putovanju. Odaziv je bio poprilično velik, tako da je na kraju na Večeri sudjelovalo 140 učenika uključujući učenike iz Dramske skupine koji su izveli humorističnu predstavu s temom matematike i učenice iz Likovne grupe koje su izradile plakate za učionice matematike. Za vrijeme natjecanja u učionicama imali smo priliku osjetiti natjecateljski duh i vidjeti timove učenika kako grckajući čips i šapčući među sobom napeto rješavaju matematičke probleme. Naravno, svi učenici nagrađeni su prvenstveno svojim sudjelovanje i stečenim iskustvom, ali i plusićima iz aktivnosti. Drugonagrađeni bili su oni učenici koji nisu sudjelovali na radionicama, ali su pomogli u organizaciji programa.  Najvještijim učenicima koji su osvojili prve nagrade poklanja se jedan bod na ispitu (koji puno znači), petice iz matematike i naravno, čokolade. Za uspješnu realizaciju i uz veliku potporu ravnatelja Slavka Ivankovića zaslužni su nastavnici Josipa Pavlić, Snježana Đumlijan Marjanović, Tatjana Zemljić, Ljiljana Herner, Mihaela Bahun i Dajana Kezerić.

Da je projekt bio izrazito pozitivan i odlično organiziran, svjedoče mnogi zadovoljni učenici koji kažu kako jedva čekaju sljedeću Večer matematike kada će se ponovo moći natjecati. Sigurna sam da će Večer matematike ponovo biti provedena uz još veći odaziv jer pozitivno djeluje na učenike pokazujući im važnosti matematike za koju svi već znamo da je „ključ za cjelokupno ljudsko znanje“ (Leonhard Euler).

Katarina Toljan, 2.a

objavio: Ljiljana Herner   datum: 30. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »