Mjesec knjige u Gimnaziji Sesvete

Knjige nas vode na putovanja, s njima rastemo, otkrivamo i istražujemo nove svjetove!

Kako bismo popularizirali knjigu i čitanje, posjetili smo Interliber,  u utorak, 8. 11. 2016.    Profesorica Mira Križan i školska knjižničarka Ruža Jozić s 40 učenika, bili su gosti Školske knjige  na predstavljanju novog romana književnika Ivana Aralice „Anastazija“, koji su publici predstavili                  dr. sc. Ante Žužul, predsjednik Nadzornog odbora Školske knjige, dr. sc. Damir Pešorda, autor akademik Ivan Aralica i urednica Miroslava Vučić, na samom otvaranju Interlibera, 8. 11. 2016.        Ovo je trideseta knjiga koju akademik Aralica predstavlja čitateljima. Svakako će se naći i na policama naše školske knjižnice, kao i druge knjige koje smo po povoljnim cijenama nabavili na Interliberu, bilo da su obvezna lektira, beletristika ili referentna literatura.

U Mjesecu hrvatske knjige 2016. naši su učenici nazočili još jednom susretu i razgovoru o knjizi. Bio je to susret u Knjižnici Sesvete, 10. 11. 2016. u akciji ČITAFORA, koju vodi knjižničar Ivan Babić, pod nazivom Književni lik u potrazi za istinom i smislom. Učenici 4. razreda s prof. Gordanom Miloslavić i knjižničarkom R. Jozić, sudjelovali su u čitanju i razgovoru književno-filozofskih tekstova iz knjige Sofijin svijet Josteina Gaardera, koja nas potiče na razmišljanje o smislu života i postojanja, kroz povijest filozofije, a sve u formi zanimljivog romana. Voditeljica programa bila je spisateljica Nikolina Glištra.

Na Dan hrvatskih knjižnica, 11. 11. 2016. školska knjižničarka je organizirala u suradnji s prof. hrvatskog jezika Čitateljski maraton – čitanje naglas. Ovom prigodom nagrađen je knjigom NAJČITAČ u školskoj knjižnici za prošlu školsku godinu 2015./2016., učenik LUKA MADŽAR 2.b razred, koji je posudio i pročitao 37 knjiga.

U akciju za poticanje čitanja uključili su se učenici i profesori Gimnazije Sesvete. Prijavilo se desetak naših profesora i oko 50 učenika, koji su željeli predstaviti i preporučiti i drugima svoju najbolju, najdražu, najzanimljiviju, i naj, naj knjigu. Čitali smo 3 školska sata i uvjerili se da nije istinita tvrdnja kako danas mladi ne čitaju. Naša akcija potvrdila je suprotno: Mladi itekako čitaju! Vrlo je širok tematski dijapazon knjiga koje su učenici predstavili. Bilo je tu ljubavnih romana, znanstvene fantastike, krimića, bestselera, poznatih autora domaće i strane književnosti, do klasika književnosti. Iznenadili su nas neki učenici svojim ozbiljnim pristupom u izboru knjiga za čitanje, svojim preporukama i razmišljanjima o nekim knjigama. Tako su se u ovom izboru „naj knjiga“ našli i neki naslovi obvezne lektire, kao i zbirke poezije. Još veće iznenađenje bio je odabir naslova i preporuka nekih učenika za čitanje Povijesti Hrvata Vjekoslava Klaića, do Umijeća ratovanja Sun Tzua ili knjiga s duhovnim sadržajem. Profesori su također čitali ulomke iz svojih odabranih knjiga, od Itala Calvina, Alfonsa Cruza, P. Coelha, M. Zusaka, M. Gavrana do poezije D. Cesarića. Prof. A. Korčanin čitala je svoju omiljenu poeziju A. S. Puškina, na hrv. jeziku kao i u originalu, na ruskom jeziku. Knjiga koju su učenici najviše puta odabrali i preporučili bila je Zusakova Kradljivica knjiga.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 22. 11. 2016.