Delf

DELF scolaire

Što je DELF?

DELF (Diplôme d'Études en Langue Française) je diploma zaslužena za poznavanje francuskog jezika koju izdaje francusko ministarstvo obrazovanja. Navedena diploma omogućuje službeno priznavanje poznavanja određene razine francuskog jezika i kao takva je priznata u cijelom svijetu.

Postoje četiri razine koje su međudobno neovisne, a predstavljaju stupanj poznavanja francuskog jezika (A1, A2, B1, B2)

Kako izgleda DELF ispit?

DELF ispit se ocijenjuje na temelju četiri kompetencije: pismeno razumijevanje, usmeno razumijevanje, pismeno izražavanje i usmeno izražavanje. Za uspješnost na ispitu, polaznik treba imati 50% točno riješen ispit.

DELF ispiti se provode u određenim osnovnim i srednjim školama, a kandidate ocjenjuju ispravljači-ispitivači koje je za to ovlastio Međunarodni centar za pedagoške studije (CIEP)

.DELF u Hrvatskoj

DELF ispiti se provode u svakoj školi u Hrvatskoj koja nudi nastavu francuskog jezika i prijavi svoje učenike. Organizirani su ugovorom između Francuskog veleposlanstva u Republici Hrvatskoj i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Od 2006. godine, kada se DELF počeo provoditi u Hrvatskoj, gotovo 7000 učenika je položilo i dobilo DELF diplomu te zajedno čine zavidnu uspješnost prolazaka od 95%.

Zašto polagati DELF scolaire?

DELF je međunarodna diploma koja vrijedi kroz cijeli život. Položen ispit DELF-a znatan je dodatak našem životopisu i time nam može olakšati zaposlenje. Diploma motivira učenike da se nastave baviti francuskim jezikom i potiče ih da iskoriste novostečeno znanje u životu.

10. obljetnica DELF-a u Hrvatskoj

Naša je gimnazija sudjelovala i na desetoj obljetnici DELF-a u Hrvatskoj u Europskom domu u Jurišićevoj na kojoj su dodijeljene diplome i našim učenicima drugih i trećih razreda generacije 2015./2016. Učenici koji su polagali test i svi redom položili su: Anamarija Banožić, Antonia Bukovac, Roberta Filipović, Ivana Kordek, Marko Kučinić, Sara Pasarić, Mia Čorak, Robert Hanžek, Josip Jagodin, Jelena Kos, Sara Medvedec, Antonia Orač, Matilda Prekpaljaj, Luka Savić, Karlo Teskera i Leo Vuk. Povodom 10. Obljetnice DELF-a u Hrvatskoj podijeljene su diplome za posebna dostignuća u polaganju ispita pa je i naša učenica Antonia Orač primila priznanje za 100% riješen test na razini A2. Čestitamo svim učenicima na uspjehu.

objavio: Ljiljana Herner   datum: 12. 4. 2016.