Učenici Gimnazije Sesvete obilježili 60. obljetnicu smrti velikog pjesnika, genija stiha - TINA UJEVIĆA

Mjesec hrvatske knjige 2015. počeli smo akcijom: Upali lampicu i čitaj!,  uz UNESCO-vu  Godinu svjetlosti, a završavamo Nostalgijom svjetlosti u Tinovoj poeziji, upravo na dan njegove smrti, 12. studenoga (1955.).

Tin Ujević – najosebujnij hrvatski pjesnik, slavljen kao veliki genij stiha, erudita, uz to boem, i danas je imitatorima nedostižan, a stvorio je vlastiti pjesnički otok – ujevićevsku poeziju.

Obljetnicu Tinove smrti učenici i profesori Gimnazije Sesvete obilježili su u suradnji s Knjižnicom Sesvete. Tom prigodom knjižničarka Ruža Jozić pripremila je izložbu posvećenu ovom velikom pjesniku, za koju je naša učenica Lucija Ćurković uradila (u tehnici ugljen) veliki portret Tina Ujevića.

Okruženi plakatima, Tinovim stihovima, mislima i Tinovim portretima, prisustvovali smo zanimljivim video-prezentacijama i predavanju Vesne Ujević, predsjednice Kulturno-umjetničke udruge  Ujević, s temom Svjetlo vjere u Tinovoj poeziji.  Gospođa Ujević pokušala nam je na osnovu svojih dugogodišnjih istraživanja i iščitavanja Tinovih pjesama, eseja i proznih zapisa, osvijetliti osobu i dušu Tina Ujevića, čiji je život bio veliko traženje  pobratimstva u svemiru,     nošen kao igračka vjetrova od rodnog Imotskoga do mnogih gradova, kojima je putovao i tamo tugovao...

Knjižničar Ivan Babić, zaljubljenik u poeziju, i sam dobitnik ovogodišnje Nagrade Tin Ujević za svoju zbirku poezije, govorio je biranim riječima o stvaralaštvu Tina Ujevića, kao i njegove odabrane stihove.

Naš susret pratila je dramska skupina KAOS, pod vodstvom profesorice Željke Župan Vuksan, kolažom Ujevićevih stihova i proznih zapisa, a na kraju smo svi zajedno zapjevali uz naše učenice Martinu Kolak i Danijelu Ćaćić, Tinovu pjesmu Odlazak.

Našem susretu nazočili su i učenici Zdravstvenog učilišta iz Zagreba sa svojim profesorima, zatim prof. dr. sc. Darko Ujević s članovima obitelji - loza Ujevića, koja nastavlja bogatu tradiciju Imotskoga kraja i brine za ostavštinu Tina Ujevića, čuvajući je za buduće naraštaje.

Pripremile: Željka Župan Vuksan, prof. i Ruža Jozić, knjižničarka Gimnazije Sesvete

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 13. 11. 2015.

« Ožujak 2024 »