SVJETSKI DAN VODA 2023.

Izložba VODA u slici i pjesničkoj riječi

Obilježavajući Svjetski dan voda 22. ožujka, kao i  Svjetski dan poezije  21. ožujka, u predvorju naše škole možete razgledati bogatu izložbu pod nazivom VODA U SLICI I PJESNIČKOJ RIJEČI, koja obuhvaća hrvatsko vodeno blago – rijeke i more. Sve je začinjeno stihovima i pjesničkom riječi naših pjesnika i mislima poznatih ljudi koji su stoljećima pisali o vodi. Aristotel je davno zapisao: Voda je sve i u vodu  se sve vraća!

Svjetski dan voda naglašava vrijednost vode i podiže svijest o globalnoj krizi s vodama. Prve važne preporuke o problemima vezanim uz vodu i vodne resurse formulirane su na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama 1977. godine u Argentini, a nakon konferencije UN-a u Rio de Janeiru u prosincu 1993. godine, odlučeno je da će se svake godine na ovaj datum diljem svijeta obilježavati Dan voda i podsjećati na važnost vode te podizati svijest o preko dvije milijarde ljudi koji nemaju pristup sigurnoj vodi.

Svake godine je druga tema vezana za vodu, a ove godine je slogan „Accelerating change“ – „Ubrzavanje promjena“, u fokusu je ubrzavanje promjena kako bi se riješila kriza u vezi s vodom i njezinom uporabom od domaćinstava do industrije. Zbog ekonomskog razvoja i rastuće globalne populacije, sve je veća potražnja za vodom i sve se više iskorištava ovaj prirodni resurs. Klimatske promjene također čine vodu i vodne resurse nestabilnijima i pridonose zagađenju. Način na koji vrednujemo i cijenimo vodu, određuje i način upravljanja vodom. Voda ima ogromnu i složenu vrijednost za naša kućanstva, kulturu, zdravstvo, obrazovanje, ekonomiju i integritet našeg prirodnog okoliša. Ako previdimo bilo koju od ovih vrijednosti, riskiramo loše upravljanje ovim nezamjenjivim resursom. Znamo da je po čistoći vode Hrvatska na 5. mjestu u Europi, a na  42. mjestu u svijetu. A budući da voda utječe na sve nas, svi trebamo nešto poduzeti i brinuti o čistoći vode, racionalnoj potrošnji i zaštiti vodnih resursa. Ali, ne promijenimo li svoj odnos prema vodama, tko zna što ćemo ostaviti djeci. Tko ne brine o vodi, ne brine za bolje sutra. Tek kad  izvor presuši, ljudi shvate koliko je voda dragocjena!, zapisao je Benjamin Franklin.  A naš je pjesnik Dobriša Cesarić  u svojoj pjesmi Slap napisao:

Teče i teče, teče jedan slap;

Što u njemu znači moja mala kap?

Gle, jedna duga  u vodi se stvara,

I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,

I moja kaplja pomaže ga tkati.

Pripremila Ruža Jozić, školska knjižničarka

objavio: Ruža Jozić   datum: 21. 3. 2023.