DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA

U čast prve hrvatske tiskane knjige - Misal po zakonu rimskoga dvora (22. veljače 1483. godine)

Jedan od središnjih događaja hrvatske kulturne povijesti bio je ulazak Hrvata u Gutenbergovu galaksiju, tj. galaksiju tiska. To postignuće dugujemo hrvatskim glagoljašima koji su 22. veljače 1483. otisnuli Misal po zakonu rimskoga dvora, prvu hrvatsku tiskanu knjigu, tj. hrvatski Prvotisak. U mjesecu smo u kojem slavimo temelj hrvatskoga kulturnog nasljeđa – hrvatsku glagoljsku baštinu. Misal po zakonu rimskoga dvora prva je inkunabula tiskana na hrvatskom jeziku. U kolofonu je naveden datum tiskanja inkunabule, međutim ne i mjesto. Prema bilješci na zadnjoj stranici tisak je dovršen 22. veljače 1483. godine, i upravo je zato Hrvatski sabor taj dan proglasio Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Ovaj dan posvećujemo hrvatskom Prvotisku, obilježavajući tako 540. obljetnicu nastanka toga iznimno vrijednoga spomenika hrvatske kulture - hrvatskom glagoljičnom Misalu po zakonu rimskoga dvora, najstarijoj hrvatskoj tiskanoj knjizi.

Do danas je u svijetu sačuvano 11 primjeraka Misala, no nijedan nije potpun. Dva se primjerka čuvaju u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Misal po zakonu rimskoga dvora jedna je od najljepših i najvrjednijih knjiga iz naše bogate kulturne baštine otisnuta prije točno 540 godina, prva knjiga u Europi koja nije bila otisnuta na latinici, već na hrvatskome pismu i jeziku, samo 28 godina nakon pojave prve tiskane knjige u povijesti, nakon dovršetka Gutenbergove Biblije. Na portalu Glagoljica.hr prolistajte ovo neprocjenjivo djelo hrvatske kulture i pisane baštine, a poveznica je: https://glagoljica.hr/?pr=i&id=13837

Ove se godine navršava 540. obljetnica otkako je najstariji hrvatski prvotisak ugledao svjetlo dana, u čijem je povodu u suradnji Katedre Čakavskoga sabora Roč, Staroslavenskoga instituta, Mozaik knjige i NSK-a nedavno objavljeno njegovo faksimilno izdanje, uz prvi cjeloviti latinični prijepis teksta Misala. Tako je ovaj Misal postao dostupan i suvremenim generacijama proučavatelja i ljubitelja hrvatske kulturne baštine.

Pripremila Ruža Jozić, školska knjižničarka

objavio: Ruža Jozić   datum: 21. 2. 2023.