MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2022. I M. PROUST

U traganju za slobodnim vremenom mladih

Ovogodišnja je manifestacija Mjeseca hrvatske knjige 2022. posvećena mladima, s motom Nije lako kad si mlad!, jer je i ova godina proglašena Europskom godinom mladih 2022. Mjesec hrvatske knjige posvetili smo i velikom francuskom i svjetskom književniku Marcelu Proustu (1871.-1922.) i njegovom ciklusu romana U traganju za izgubljenim vremenom, u povodu 100. obljetnice njegove smrti. Naš smo projekt nazvali U traganju za slobodnim vremenom mladih u Europskoj godini mladih, s osvrtom na Proustovo traganje za izgubljenim vremenom kraja 19. i početka 20. stoljeća. Upravo nam Proustovo književno djelo i nakon 100 godina od njegove smrti, može pružiti svu ljepotu književne riječi, osobito danas nakon književnosti kraja 20. stoljeća, u kojoj se izgubilo i ono lijepo i sveto u umjetnosti i književnosti.

Na primjeru književnika Marcela Prousta naši su učenici istražili i usporedili život mladih prije sto godina u Europi i današnjih mladih, uočili su probleme i izazove s kojima se mladi danas suočavaju u eri informacijske tehnologije i digitalnih medija. U nastavi sociologije učenici su istražili Proustovo doba (kraj 19. i početak 20. stoljeća), navike i slobodno vrijeme mladih ljudi krajem 19. i početkom 20. stoljeća te utjecaj izuma na slobodno vrijeme mladih u Proustovo doba. Ovo su istraživanje provele učenice Nika Narandja i Leonarda Tokić 3.a razred s profesoricom Ljiljanom Dujmović.

Učenice 3.a razreda koje pohađaju nastavu medijskog odgoja: Martina Baltić, Ivana Čančar i Lana Brnić s profesoricom Draženkom Čutura, provele su školsko istraživanje o čitateljskim navikama naših učenika pod nazivom Čitanje i slobodno vrijeme mladih. Anketom su obuhvatile blizu 200 naših učenika od 1. do 4. razreda. Cilj nam je bio istražiti interese učenika u provođenju slobodnog vremena, ispitati njihovu uključenost u razne školske i sve druge aktivnosti. Naglasak je ipak bio na čitanju i čitateljskim navikama učenika, kako bismo pojačali interes naših učenika za čitanje knjiga iz lijepe književnosti, kao i literature iz različitih stručno-popularnih područja. Učenice su obradile dobivene podatke iz ankete i prikazale na zajedničkoj izložbi u predvorju škole.

Od svega istraženoga materijala knjižničarka je pripremila bogatu izložbu o Proustovu životu i književnom radu, o Proustovu dobu i njegovim zanimljivostima, kao i o čitateljskim navikama naših učenika i njihovom slobodnom vremenu.  Našu su izložbu upotpunile i učenice likovne grupe: Una Ižaković, Magdalena Ostrihon i Mihaela Pijetlović  s profesoricom Inom Jozić, koje su svoje radove posvetile Proustu.

Detaljnije o našem projektu pogledajte i pročitajte u priloženim dokumentima, kao i u digitalnoj publikaciji ISSUU na poveznici:

Pripremile profesorice: Draženka Čutura, Ljiljana Dujmović, Ina Jozić i knjižničarka Ruža Jozić s učenicima 3.a i likovnom grupom

objavio: Ruža Jozić   datum: 13. 11. 2022.

« Ožujak 2024 »