Radionica iz kemije: "Kinetika obezbojenja fenolftaleina"

U utorak 22. ožujka poslijepodne u našoj je školi održana još jedna radionica iz kemije, ovaj put pod naslovom „Kinetika obezbojenja fenolftaleina“. Radionicu iz ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica HDKI-ja vodili su doc. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar i popularizator znanosti zaposlen na Institutu Ruđer Bošković, i trojica studenata kemije: naš bivši učenik i prošlogodišnji državni prvak iz kemije Mihael Belas, te Mislav Barić i Emanuel Pištan. Podsjetimo se, dr. Portada i Mihael Belas nedavno su kod nas održali radionicu iz kemije pod naslovom "Analizom pogodi koja je sol u vodi".

U radionici je sudjelovalo osmero učenika trećih razreda sa svojom profesoricom kemije Ines Bosak Čupić. Tijekom radionice učenici su upoznali neka nova svojstva fenolftaleina, koji se često koristi kao kiselo-bazni indikator. U lužnatoj otopini taj indikator poprima karakteristično crvenoljubičasto obojenje, međutim to obojenje nije postojano i s vremenom blijedi. Zadatak radionice je bio odrediti na koji način brzina tog obezbojenja ovisi o koncentraciji lužine. Također, učenici su imali priliku naučiti i vježbati vještine vaganja i pripreme otopina, pipetiranja, rada sa spektrofotometrom, računalnu obradu podataka mjerenja i još mnogo toga.

Polaznici radionice bili su oduševljeni radionicom jer su na njoj naučili teorijske i praktične sadržaje koji nisu predviđeni redovitim nastavnim programom. Na kraju radionice zahvalili smo voditeljima i darovali smo ih prigodnim poklonima, a oni su nam najavili da će sličnih radionica iz kemije biti i u idućoj školskoj godini čemu se unaprijed veselimo.

objavio: Sonja Jordanić Golub   datum: 23. 3. 2022.