Književni susret s Mašom Kolanović

Književnica i sveučilišna profesorica Maša Kolanović, dobitnica nagrade Europske unije za književnost za 2020. godinu za zbirku priča Poštovani kukci i druge jezive priče, gostovala je u četvrtak 21. listopada 2021. godine u Gimnaziji Sesvete u sklopu obilježavanja Mjeseca knjige i Godine čitanja.

Susret je vodila učenica 4.a razreda Sofija Trninić te su zajedno s književnicom Mašom Kolanović ulomke priča Frižider, Živi zakopani i Lutke iz Černobila čitale učenice 2.c Ema Mihelja i Klea Šubarić.  Govoreći o važnosti čitanja, književnica Maša Kolanović je povezala čitanje i pisanje kao međusobnu dopunu jednoga drugim. Pisanjem je pokušala dati odgovore na neke teške društvene pojave kojima smo bili okruženi ili smo još uvijek kao što su rat, imigranti i slično. Naglasila je da čitanje pobuđuje u njoj spoznaju, empatiju i da je često potiče na pisanje. Voljela je u djetinjstvu čitati Zagorku te kasnije Krležu, osobito njegov roman „Tri kavaljera frajle Melanije“, a  naglašava da je svako književno kanonsko djelo važno i mora se naći način kako ga približiti mladima.

Citirajući Gabriela G. Márqueza kako piše da ga se voli, književnica je istaknula da piše autentično o društvenim pojavama oko sebe, a najljepše od nagrada koje dobiva za književna djela je što se širi krug čitatelja među kojima su i učenici Gimnazije Sesvete.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 22. 10. 2021.

BIOSIGURNOST

« Studeni 2021 »