Europski dan jezika

ESCAPE ROOM I EUROPSKI DAN JEZIKA

Svake godine u Gimnaziji Sesvete u povodu Dana jezika, koji se obilježava 26. rujna, u organiziraju se razne radionice u kojima učenici upoznaju nove jezike. Ove se godine Europski dan jezika obilježio 28. rujna, a naši su profesori jezika osmislili različite radionice i igre koje su se održavale u učionicama i polivalentnoj dvorani.

Jedna od takvih igara bila je i „ESCAPE ROOM“. Radionicu je provela prof. engleskoga jezika, Petrica Aleksić, tijekom trećeg nastavnog sata. Igra se sastojala od sedam zagonetka, iz sedam različitih jezika (njemačkog, španjolskog, ruskog, latinskog, talijanskog, engleskog te češkog). Iz svake se izvuklo rješenje (riječ) te se spajanjem riječi došlo do vrlo važne i zanimljive poslovice. Prva riječ bila je pronađena u zadatku iz njemačkog jezika gdje su u tekstu bili skriveni parovi brojeva, pomoću kojih se našlo slovo za svaki par te na kraju i rješenje prve zagonetke: wie ville, što prevedeno na hrvatski znači koliko. Sljedeći zadatak bio je iz španjolskoga. U križaljku je trebalo upisati riječi koje se slažu s kontekstom teksta, npr. Dobar dan! (Buenos dias!), Hvala! (Gracias) ili Jako dobro! (Muy bien!). Konačno rješenje ovog zadatka bila je riječ: lenguas, koja prevedena na hrvatski znači: jezika. Zagonetka iz ruskog jezika, po riječima učenika, bila je druga najlakša. Trebalo je spojiti sliku i riječ te prepoznati rusku riječ i prevesti je na hrvatski. Dobivena riječ bila je: говоритш, što znači: govoriš. Sljedeće rješenje trebalo je pronaći u zagonetki iz latinskog jezika gdje je iz slika trebalo prepoznati riječi i ispisati tražena slova. Dobivena riječ bila je coma, što znači zarez. U talijanskom jeziku također je bila zadana križaljka koja je nekima bila lakša od one u španjolskom, a nekima teža. Trebalo je prepoznati slike i izvući označena slova. Dobivena riječ bila je: toliko. I šesti najlakši zadatak bio je rebus iz engleskog jezika gdje se dobila riječ ljudi. Zadnja zagonetka bila je iz češkog jezika gdje je  trebalo odgovoriti na postavljena pitanja i uz pomoć obojenih slova pronaći riječ, vrijediš. Konačno rješenje glasilo je: „Koliko jezika govoriš, toliko ljudi vrijediš.“ Učenici su s veseljem i nestrpljenjem rješavali zadatke dok se nije otkrio pobjednik. Treće mjesto osvojili su: David Zeko, Antonio Roklicer, Karlo Mrak i Marin Vučković. Drugo mjesto osvojile su: Tara Bujanović, Ana Tomašek, Petra Puzak i Dora Mateček. Prvo mjesto, a ujedno i pobjedu odnijeli su: Marija Matković, Josipa Kozina, Gabriel Maršić i Matija Krivec. Bili su nagrađeni slatkom nagradom.

Nakon odigrane igre prof. Aleksić rekla nam je nešto više o samoj ideji ovogodišnjeg dana jezika: „Ovogodišnje obilježavanje odlučili smo organizirati oko glavne aktivnosti, tzv. Escape room. Za ovu vrstu aktivnosti odlučili smo se radi same popularnosti i zanimljivosti oblika koji potiče kolaborativni rad učenika, ali i istraživački duh. Svi profesora imali su zadatak na jeziku svoje struke osmisliti svojevrsnu „mozgalicu“ rješenjem kojim bi učenici dobili poslovicu: „Koliko jezika govoriš, toliko ljudi vrijediš.“. Učenicima su se pripremile zagonetke iz njemačkoga, engleskoga, talijanskoga, latinskoga, španjolskoga, češkoga i  ruskog jezika. Ukupni je pobjednik bio prvi razred (1. d). Ekipa 1.d razreda pokazala je uz znanje i brzinu u rješavanju, a njih su nastavnici naposljetku iznenadili  tortom kao nagradom.

Radionica PUB Quiz na engleskom jeziku bila je radionica u kojoj je sudjelovalo više razreda. Razredi koji su sudjelovali u radionici PUB Quiza podijeljeni su u šest grupa te su u četiri runde morali pogađati zastave, pjesme, jezike i odgovore na razna pitanja vezana uz svjetske jezike. Na kraju radionice pobjednici su dobili i nagradu.

Radionica „Uberi stih“ povezala je hrvatski jezik i španjolski pjesmama Drage Štambuka. Učenici prvog razreda koji pohađaju španjolski jezik slušali su tri pjesme poznatog hrvatskog pjesnika prevedene na španjolski te su potom zapisivali stihove ili dijelove stihova koji su im ostali u uhu te su tako dobili svoju pjesmu kao izbor španjolskih i hrvatskih stihova.

Uz razne radionice, u kojima su se za osvojena prva mjesta mogle osvojiti slatke nagrade, bila je provedena i nagradna igra. Kako bi osvojio nagradu, učenik/ca morao/la je odgovoriti na dva jednostavna pitanja: 1. Koji strani jezik najviše voliš i zašto? i 2. Koja ti je najljepša strana riječ i zašto? U nagradnoj igri pobijedili su: Lara Ljevar 3. a, Stella Subotić 1. d, Ana Đurkan 1. d i Ana Tomašek 2. b te su dobili prikladne nagrade.

Tako je obilježen 20. Europski dan jezika u Gimnaziji Sesvete.

tekst napisala: Ana Tomašek, 2. b

fotografije pripremila Lana Tokić, 1. d

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 6. 10. 2021.