PROJEKT SLUŠAONICA

Projekt Slušaonica započeo je u listopadu 2020.g. Ciljevi projekta su: prepoznati i identificirati potrebe  učenika i nastavnika​, prezentirati dobivene rezultate  učenicima i nastavnicima​, raspraviti o dobivenim rezultatima​ i analizirati mogućnosti realizacije prijedloga proizašlih  iz detektiranih potreba.

Kroz radionice je prošlo 82 učenika. Njihov zadatak je bio razmisliti i prepoznati koje su njihove potrebe, dati prijedloge za unapređenje rada škole i prokomentirati online nastavu. Važno je bilo da kritički promišljaju i argumentiraju svoje stavove i da kroz rad u skupinama jačaju vještine timskog rada. Nastavnicima su postavljena ista pitanja, na koja su odgovarali pojedinačno, tako da su u zbornici na bijelu ploču lijepili post it papiriće sa svojim odgovorima. U ovoj fazi, odgovori učenika i nastavnika izloženi su u predvorje škole.

Važno je napomenuti kako će ostali učenici škole imati priliku tijekom ožujka dati svoj doprinos projektu i svoje prijedloge zapisati na post it papiriće i zalijepiti ih na poseban plakat.

Izdvojile smo neke komentare učenika:

Svidjelo mi se to što je škola otvorena promjenama i sluša mišljenje učenika.

Sve je bilo dobro, sviđalo mi se otvoreno govoriti o problemima i pohvalama. Također voditeljice su bile otvorene prema slušanju naših argumenata.

Zanimljivo je, te možemo izreći svoja mišljenja. Nama to puno znači jer znamo da nekog zanima što nama paše i što nam smeta, što želimo, što predlažemo...

Svidjela mi se jer imam osjećaj kao da naši osobni razgovori koje mi učenici svakodnevno vodimo između sebe napokon mogu doprijeti i do profesora tako da nas se čuje i da dobijemo i neke pozitivne rezultate.

Napokon i nas neko pita za naše mišljenje, a da kasnije za to nema ružnih pogleda. Sviđa mi se i mislim da bi i profesori ovo trebali razumjeti i malo se prilagoditi, a ne da uvijek mi ispaštamo.

Svidjelo mi se jer vam je stalo do boljega sutra. Želite promjenu i hvala Vam na tome.

Pripremile: Sonja Jordanić Golub, mag. psych. i Božana Sertić, prof. soc. ped.

objavio: Božana Sertić   datum: 8. 3. 2021.