Obilježen mjesec borbe protiv ovisnosti

Gimnazija Sesvete već tradicionalno, kao dio aktivnosti koje obuhvaća Školski preventivni program, obilježava mjesec borbe protiv ovisnosti od 15.11. do 15.12. Ove godine se zaista možemo pohvaliti brojnim aktivnostima, predavanjima, radionicama, predstavom, prezentacijama i plakatima u navedenom mjesecu.

Obilježavanje smo započeli akcijom pod nazivom “Kretanjem za bolje sutra“ koja je održana uoči samog mjeseca borbe protiv ovisnosti, a koju smo realizirali pod satovima razrednog odjela. Učenici su sa svojim razrednicima, profesoricama tjelesnog odgoja Željkom Koluder, Maricom Pelivan i Ivanom Kranjec i stručnom službom prošetali od startne pozicije rukometnog igrališta uz potok Vuger te dalje po šumskom putu kako bi osvijestili važnost kretanja i fizičke aktivnosti.

S ciljem povećanja sigurnosti u prometu i sprečavanju prometnih nesreća, ponajviše onih u kojima sudjeluju djeca i mladi,  pod satovima razrednog odjela uslijedila su kratka predavanja i radionice iz poznavanja prometnih znakova koje Ministarstvo unutarnjih poslova provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. U nastavku suradnje planirana su predavanja za učenike završnih razreda upravo iz razloga što većina njih uskoro postaju aktivni sudionici u prometu.

U suradnji stručne službe i Vijeća učenika pokrenut je  projekt u kojem učenici pod mentorstvom psihologinje i socijalne pedagoginje pripremaju i obrađuju teme na satovima razrednih odjela. Tako je temu Kako dobiti posao preko školskih praznika, odnosno kako kvalitetno provesti slobodno vrijeme, prepoznao predsjednik Vijeća učenika Gabrijel Lukić kao važan zaštitni čimbenik i prezentirao ju učenicima drugih razreda. Nadalje, psihologinja je educirala učenice 4.b razreda Anu Antunović i Ivu Marčinković i u suradnji s njima provela u svim prvim razredima radionice na temu Ovisnost o Internetu.

U suradnji sa službom prevencije  MUP-a organizirali smo predavanja za sve prve razrede pod nazivom Ne, zato jer ne na temu prevencije zlouporabe opojnih sredstava.

Suradnjom stručne službe i profesorice biologije Sanje Novaković u auli škole postavljena je izložba plakata na temu različitih ovisnosti, a na velikom lcd-u u auli škole prikazane su prezentacije naših učenika. Tu su se našle ovisnost o hrani, radu, ovisnost o šećeru, o alkoholu, o drogi, ovisnost o ekstremnim sportovima…

U organizaciji stručne službe i profesorice dramskog odgoja gostovao je dramski studio Tirena  s predstavom U mojoj glavi koju su zajedno s nastavnicima pogledali učenici trećih i četvrtih razreda. “U mojoj glavi” je priča o dvoje tinejdžera, ali i o depresiji i anksioznosti, čiji znakovi često ostaju ne prepoznati, te najčešće ne dobiju adekvatnu pomoć.

objavio: Božana Sertić   datum: 17. 12. 2018.