Predavanje Glagoljica kao kulturna baština

Predavanje Glagoljica kao kulturna baština - dr. sc. Darko Žubrinić

27. 11. 2018. u Gimnaziji Sesvete

Završavamo Europsku godinu kulturne baštine 2018., kao i Mjesec hrvatske knjige, koji smo posvetili GLAGOLJICI kao hrvatskoj kulturnoj baštini.

Zato danas i ovo predavanje profesora Darka Žubrinića, predsjednika Društva prijatelja glagoljice iz Zagreba za naše učenike. Društvo prijatelja glagoljice ove godine slavi 25. obljetnicu postojanja, a njegova je zadaća promicati hrvatsku glagoljičku baštinu kao neizbrisivu sastavnicu hrvatske kulture. DPG objavljuje i popularno-znanstveni časopis ‘Bašćina’ koji se bavi hrvatskom kulturnom baštinom, a osobito glagoljicom. Tim povodom ugostili smo dr. sc. Darka Žubrinića, predsjednika Društva, publicistu i profesora matematike s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, da nam približi glagoljicu kao hrvatsko povijesno pismo.

U vrlo zanimljivom i nadahnutom predavanju profesora Žubrinića, saznali smo jako puno podataka o Bašćanskoj ploči, o rasutoj glagoljičkoj baštini koja se nalazi po svjetskim knjižnicama i zbirkama. Zanimljivi su i podatci o međunarodnom značaju i rasprostranjenosti hrvatske glagoljice, koje iznosi prof. Žubrinić: „Hrvatske se glagoljičke knjige i rukopisi osim u Hrvatskoj nalaze u čak 27 zemalja, u više od 80 gradova, uglavnom u nacionalnim knjižnicama i državnim zbirkama. Gotovo svaka zemlja u Europi ima barem nešto od hrvatskoga glagoljičkoga blaga“.

Profesor Žubrinić, kao pravi zaljubljenik, promiče glagoljicu kao hrvatsku baštinu u okviru europske kulturne baštine i uzdiže je na rang nacionalnog kulturnog dobra. Popularizira je na različite načine, od istraživanja glagoljičkih knjiga i rukopisa do mrežnih stranica, na kojima svima zainteresiranim u Hrvatskoj i u svijetu predstavlja glagoljicu kao hrvatsko kulturno blago. Danas smo zaista na zanimljiv način saznali puno više o glagoljici kao kulturnoj baštini i blagu Hrvatske.

objavio: Božana Sertić   datum: 28. 11. 2018.